Spotkanie Rady Organizacji Pacjentów i ABM. Tematem rozmów komisje bioetyczne - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSpotkanie Rady Organizacji Pacjentów i ABM. Tematem rozmów komisje bioetyczne - dlaszpitali.pl

Spotkanie Rady Organizacji Pacjentów i ABM. Tematem rozmów komisje bioetyczne

opm-dlaszpitali-spotkanie-rady-organizacji-pacjentow-i-abm
fot. Agencja Badań Medycznych

W dniu 12 stycznia 2023 r. w siedzibie Rzecznika Praw Pacjenta odbyło się spotkanie Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta zorganizowane w partnerskiej współpracy z Agencją Badań Medycznych.

Spotkanie było dedykowane przedstawicielom organizacji pacjentów, które zgodnie z projektowaną ustawą o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi, zostały włączone w skład Naczelnej Komisji Bioetycznej i będą brały udział w sporządzaniu oceny etycznej badania klinicznego.

Uczestników spotkania powitali Rzecznik Praw Pacjenta – Bartłomiej Chmielowiec oraz Zastępca Prezesa Agencji Badań Medycznych – Rafał Staszewski, którzy podkreślili, jak ważna jest rola pacjentów w procesie opiniowana badań klinicznych.

W trakcie spotkania omówiono kwestie dotyczące pacjentów w projektowanej ustawie o badaniach klinicznych, ze szczególnym uwzględnieniem roli przedstawicieli organizacji pacjenckich w komisjach bioetycznych, w tym Naczelnej Komisji Bioetycznej oraz nowych zadań Rzecznika Praw Pacjenta: wykazu organizacji pacjenckich i Funduszu Kompensacyjnego Badań Klinicznych.

Źródło: Agencja Badań Medycznych

Czytaj też: Bezpieczny personel to bezpieczny pacjent – czy coś się zmieni w 2023 roku?