Rozwój medycyny, nowoczesne badania i technologie – dyskusje ekspertów podczas sympozjum w Ustroniu - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRozwój medycyny, nowoczesne badania i technologie – dyskusje ekspertów podczas sympozjum w Ustroniu - dlaszpitali.pl
Reklama

Rozwój medycyny, nowoczesne badania i technologie – dyskusje ekspertów podczas sympozjum w Ustroniu

Rozwój medycyny, nowoczesne badania i technologie – dyskusje ekspertów podczas sympozjum w Ustroniu
fot. mat. prasowe

W dniach 27-29 października Uzdrowisko Ustroń stało się centrum debat nad rozwojem medycyny i rozwiązaniach z innych dziedzin naukowych, które mogą się przyczyniać do ratowania ludzkiego życia i zdrowia. Wszystko to za sprawą Sympozjum Sekcji Kardiologii Eksperymentalnej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Tegoroczne edycja, wspierana przez Centrum Badawczo-Rozwojowe American Heart of Poland oraz Katedrę Kardiologii Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, to już 26. spotkanie tego typu.

W tym ważnym wydarzeniu naukowym biorą udział zarówno badacze u progu swojej ścieżki rozwoju naukowego, jak i doświadczeni klinicyści i naukowcy zajmujący się zagadnieniami z zakresu kardiologii badań podstawowych, translacyjnych i wdrożeniowych.

Niewątpliwą wartością dodaną tego Sympozjum jest możliwość spotkania się w naprawdę szerokim gronie ekspertów i specjalistów. Tworzenie nowych terapii i wyrobów medycznych jest we współczesnym świecie praktycznie niemożliwe bez współpracy z biologami, inżynierami biomedycznymi czy biologami molekularnymi. To właśnie w trakcie takich spotkań możemy się wymieniać naszymi spostrzeżeniami, a w wielu wypadkach okazuje się, że dane zagadnienie medyczne z perspektywy innych dyscyplin może przynosić zaskakujące rezultaty i odwrotnie – dana technologia może zyskiwać zupełnie nowe zastosowanie w medycyniepodkreślał Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Sympozjum prof. dr hab. n. med. Piotr Buszman – kardiolog inwazyjny, dyrektor ds. badań przedklinicznych Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland .

Szeroko zakrojona interdyscyplinarność tego przedsięwzięcia sprawia, że sympozjum stanowi doskonałe forum wymiany doświadczeń pomiędzy badaczami nauk podstawowych i klinicystami. Znaczenie idei szeroko pojętej współpracy, która przyświeca współpracy podkreślił m.in. starosta cieszyński Mieczysław Szczurek, który objął patronat honorowy nad całością wydarzenia.

Powiat cieszyński to miejsce, gdzie spotykają się i łączą różne kultury, wyznania i społeczności. To m.in. właśnie tego typu różnorodność decyduje o wyjątkowości tego regionu mówił podczas otwarcia Sympozjum. – Jestem przekonany, że takie otwarcie na nowe doświadczenia znacząco przyczynia się również do rozwoju nauki i tworzenia coraz to nowych rozwiązań. Tym bardziej zatem cieszę się, że to właśnie w Ustroniu ma miejsce to twórcze spotkanie przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych dodał.

Wykłady, sesja plakatowa i stoiska wystawiennicze

Podczas trzech dni debat prelegenci prezentowali swoje odkrycia i analizy w ramach sześciu sesji, których tematyka ogniskowała się wokół takich zagadnień jak: śródbłonek i hemostaza, kardiologia wdrożeniowa, wspólne osiągnięcia medycyny i inżynierii w kardiologii, nadciśnienie w krążeniu małym i dużym czy molekularne podłoże niewydolności serca.

Wykład inauguracyjny, otwierający Sympozjum, wygłosił prof. dr hab. n. med. Wojciech Wojakowski,  kierownik III Katedry Kardiologii – Kliniki Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, który opowiadał o swoich doświadczeniach zdobytych podczas badań i eksperymentów.

W odpowiedzi na aktualne problemy i wyzwania medycyny istotnym tematem debat był również wpływ koronawirusów na funkcjonowanie poszczególnych narządów. Wśród podejmowanych zagadnień znalazły się m.in. zmiany nanomechaniczne w komórkach zainfekowanych SARS-CoV02 oraz dysfunkcje śródbłonka w przebiegu COVID-19.

W ramach Sympozjum zaplanowana została również tzw. sesja plakatowa, podczas której prelegenci przedstawiali swoje prace naukowe. W tej formie swoje odkrycia badawcze zaprezentowało 11 uczestników, w tym m.in. Karolina Łukasik z Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy American Heart of Poland, której praca poświęcona została gojeniu naczyń po implantacji stentu w tętnicach piersiowych wewnętrznych. Uzupełnieniem debat była część wystawiennicza, gdzie partnerzy Sympozjum prezentowali swoje osiągnięcia i rozwiązania w zakresie medycyny.

Czytaj też: Program KOS-zawał w Centrum Kardiologii Grupa AHoP. Jak to wygląda w praktyce?

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 1/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 1/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.