Rozwiązania do wczesnej mobilizacji od Arjo, cz. II - dlaszpitali.pl
art. sponsorowany

Rozwiązania do wczesnej mobilizacji od Arjo, cz. II

Od ponad 40 lat Arjo jest światowym liderem w opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań do mobilizacji i bezpiecznego przemieszczania pacjentów. Firma Arjo służy swoim bogatym doświadczeniem i bezkonkurencyjnym portfolio produktów, aby wspomagać cele wczesnej mobilizacji na OIT. Dokładamy starań, aby nasze rozwiązania były najlepsze w swojej klasie i łączyły wydajność kliniczną i innowacje technologiczne, pomagając pracownikom służby zdrowia we wczesnej i bezpiecznej mobilizacji pacjentów.

W poprzednim artykule opisaliśmy mobilizację w łóżku, siadanie na brzegu łóżka, oraz bierne siadanie na Sara Combilizer. W poniższym artykule poruszymy kwestię pionizacji pacjenta: biernej oraz czynnej i nauki chodu.

Bierne stanie

Dla pacjentów z niską punktacją w skali Glasgow (GCS), hipotensją ortostatyczną oraz gotowych do rozpoczęcia bardziej aktywnej rehabilitacji można używać Sara Combilizer w pozycji do stania. Stanie jest świetną metodą zwiększenia pobudzenia, która jednocześnie ułatwia obciążanie kończyn dolnych, co pomaga zapobiegać przykurczom stawowym i zwiększa siłę nóg. Dzięki pasom podtrzymującym kolana i tułów jest to bardzo stabilna pozycja; dodatkowo dostępna jest również poduszka pod głowę i pasy na głowę, zalecane dla pacjentów z niską punktacją w skali Glasgow (GCS).

W przypadku niskiego pobudzenia lub hipotonii ortostatycznej należy stopniowo przechylać urządzenie, uważnie obserwując ciśnienie krwi pacjenta. Pozycję urządzenia można monitorować za pomocą wskaźnika kąta nachylenia.

W miarę możliwości zaleca się aktywne ćwiczenie, zwłaszcza kończyn dolnych, które wspomaga krążenie, zwłaszcza w żyłach.

Z pozycji stojącej mogą skorzystać również bardziej wybudzeni pacjenci, którzy nadal mają ograniczoną równowagę przy siedzeniu i nie mogą wstawać. Pełne nachylenie pozwala wcześniej uzyskać pozycję wyprostowaną, a wraz z nią wiele korzyści. Oprócz ćwiczeń funkcjonalnych wymienionych powyżej można dodać kolejne polegające na sięganiu i przysiadach, które będą stanowić pierwsze wyzwanie dla równowagi dynamicznej i symetrycznych ruchów tułowia. W miarę postępów pacjenta można zdjąć stabilizator kolan, aby umożliwić pacjentowi zginanie kolan/ przysiadanie pod własnym ciężarem, co staje się dla niego treningiem oporowym.

Na wczesnym etapie można zacząć na niższych nachyleniach, na przykład 30 stopni, i stopniowo zwiększać kąt nachylenia, a tym samym wpływ grawitacji w miarę postępów pacjenta.

Pozycja stojąca w Sara Combilizer — zalety bocznych przechyłów

Pozycję stojącą można osiągnąć znacznie wcześniej. Ponad 60-stopniowe nachylenie oznacza:

 • lepszy stan układu oddechowego, w tym zwiększenie czynnościowej pojemności zalegającej, objętości minutowej i objętości oddechowej;
 • sprzyjanie przenoszeniu ciężaru na kończyny dolne;
 • łatwiejsze rozciąganie mięśni łydek, aby zachować ich długość;
 • lepsza stabilność tułowia;
 • stanowi wyzwanie dla stabilizacji ciśnienia ortostatycznego.

Aktywne stanie

Kiedy pacjent potrafi utrzymać pozycję siedzącą przy minimalnym podparciu i porusza nogami, pokonując grawitację, to oznacza, że jest gotowy do podjęcia próby stania.

Zastosowanie pomocy do pionizacji i podnoszenia jest jednym z potencjalnych rozwiązań dla pacjentów, którzy mają trudność z przyjęciem pełnej pozycji stojącej. Pomoce takie wspomagają wczesne ćwiczenia wstawania, takie jak przenoszenie pacjenta w pozycji stojącej oraz ćwiczenia w utrzymywaniu własnego ciężaru i staniu. Sprzęt może być obsługiwany przez jedną osobę, co zmniejsza liczbę pracowników potrzebnych do bezpiecznego przenoszenia pacjenta na krzesło.

Sara® Plus
Pionizator może być stosowany u pacjentów, którzy są w stanie utrzymać równowagę na siedząco i uczestniczyć w terapii.

 • Nosidło podtrzymujące w pasie ułatwia stanie.
 • Zmniejsza obciążenie i wymaga mniejszej liczby pracowników do przeniesienia pacjenta.
 • Podnóżek i blokadę kolan można zdjąć, aby umożliwić stawianie kroków.

Sara® Stedy
W miarę swoich postępów pacjent może osiągnąć pełną pozycję stojącą, ale bez możliwości stawiania kroków. Dla pacjenta może to być frustrujące, a dla personelu — stwarzać ryzyko, jeśli pacjent sam podejmuje próby stawiania kroków w kierunku krzesła. W tej sytuacji Sara Stedy jest idealnym rozwiązaniem do mobilizacji — pozwala pacjentowi stanąć i zostać przeniesionym na krzesło z minimalną pomocą opiekuna.

 • Dla pacjentów, którzy mogą wstawać z pomocą drugiej osoby lub samodzielnie, ale nie stawiają kroków.
 • Pacjent musi mieć dobrą stabilność tułowia / samodzielnie utrzymywać równowagę w pozycji siedzącej.
 • Poręcz z blokadą kolan i podparcie miednicy.
 • Umożliwia bezpieczny transport z mniejszą liczbą personelu.

Chodzenie

Po wprowadzeniu ćwiczeń z uwzględnieniem siadania na brzegu łóżka, w ramach którego pacjenci siadają nawet kilka razy dziennie, można przejść do bardziej aktywnych ćwiczeń, stania i normalnego ruchu.

Stopniowe zwiększanie siły i wytrzymałości mięśni prowadzi do zwiększenia samodzielności funkcjonalnej pacjenta i korzystnie wpływa na jego stan psychiczny. Osoba taka staje się bardziej samodzielna, a poprawa stanu — wyraźnie widoczna.

Aby wspomóc mobilizację na wczesnym etapie, podczas ćwiczenia stawiania kroków lub chodzenia można zapewnić pacjentowi podparcie i ochronę przed upadkiem za pomocą podnośnika sufitowego lub kamizelki do chodzenia. Ten proces mobilizacji wymaga uwzględnienia dodatkowych aspektów, takich jak wydolność dróg oddechowych, przenośność sprzętu (np. korzystanie z przenośnych respiratorów), zarządzanie wieloma przyłączami przy pacjencie oraz zmniejszony poziom monitorowania funkcji życiowych po wyjściu pacjenta z łóżka.

Osoby o ograniczonej sprawności ruchowej są zagrożone upadkiem. Zaburzenia równowagi, nerwowość, utrata zdolności sensorycznych mogą nasilić ryzyko wystąpienia upadku, a tym samym wtórnych obrażeń. Bardzo często do upadku dochodzi u osób starszych podczas podnoszenia się z pozycji siedzącej do stojącej(1).

Potrzeba korzystania z urządzenia wspomagającego chodzenie lub stanie oznacza, że dana osoba ma problem z siłą, chodem, równowagą lub umiejętnościami poznawczymi; w związku z tym próba podniesienia się i chodzenia zwiększa ryzyko upadku. Niestety, środki zapobiegające upadkom dla częściowo sprawnego pacjenta/pensjonariusza są podobne do przyczyn ryzyka. Ćwiczenia zmniejszają częstość występowania upadków i chociaż ćwiczenia związane z wstawaniem z pozycji siedzącej i chodzeniem zwiększają głównie siłę, mogą również poprawić równowagę i chód.

Szanujemy Twoją swobodę wyboru dostawcy sprzętu wspierającego programy rehabilitacji i wczesnej mobilizacji pacjentów na OIT. Mamy ponad 40 lat wiedzy i doświadczenia jako światowy lider rozwiązań do przemieszczania i mobilizacji pacjentów. Twój ośrodek wesprzemy gamą usług obejmującą szkolenia, ocenę możliwości oraz informacje dotyczące wczesnej mobilizacji, które mogą wesprzeć obecnie wdrażane w ośrodku procedury. Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.arjo.pl lub prosimy o kontakt z Arjo Dział Sprzedaży: Biuro ds. Sprzedaży +48 691 36 56 30, Manager ds. Sprzedaży +48 691 52 52 68

 1. Tinetti M E et al. Risk Factors for Falls Among Elderly Persons Living in the Community. N Engl J Med 1988 Dec 29;319(26):1701-7

Arjo.EarlyMobilization.advert.Min.PL.PL jpg.03

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.