Aparat do radioterapii śródoperacyjnej powstanie w... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plAparat do radioterapii śródoperacyjnej powstanie w... - dlaszpitali.pl

Poznań: Budowa pierwszego polskiego aparatu do radioterapii śródoperacyjnej

OPM_5_19_aparat-do-radioterapii-srodoperacyjnej

Za trzy lata ma być gotowy pierwszy polski aparat do radioterapii śródoperacyjnej. Urządzenie ma być o połowę tańsze od sprzętu zagranicznego. Prototyp aparatu zbudowano w Narodowym Centrum Badań Jądrowych przy współpracy Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Dr n. med. Bartosz Urbański z Oddział Radioterapii i Onkologii Ginekologicznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu podkreślił w czwartek, że naświetlanie pacjenta w czasie zabiegu chirurgicznego skraca czas leczenia szpitalnego o tydzień.

Dzięki temu możemy leczyć więcej chorych powiedział Urbański.

Nie ma lepszej sytuacji, żeby napromienić miejsce po wyciętym guzie, niż sytuacja, kiedy chirurg dopiero co wyciął ten guz. Błąd „geograficzny” w tym przypadku jest minimalnywyjaśnił.

Obecnie około 30 proc. chorych na raka piersi w Centrum jest poddawanych tego typu naświetlaniom.

Czytaj także: Nowe mammografy i wyposażenie zakładów radioterapii dla placówek medycznych z całej Polski

Każdy zabieg radioterapii śródoperacyjnej w Polsce jest deficytowy, dlatego że wycena tej procedury jest poniżej kosztów jej stosowaniazaznaczył Urbański.

Według lekarza obniżenie wycen za radioterapię generuje w samym tylko Wielkopolskim Centrum Onkologii dług rzędu 1,5 mln zł miesięcznie.

To wynika z tego, że już po raz trzeci planuje się obniżyć wycenę za procedury śródoperacyjne radioterapii. Szpitale onkologiczne popadają w długi właśnie z tego powodu powiedział lekarz.

Według poznańskich lekarzy z WCO, sposobem na „wyjście z niedofinansowania” tej procedury jest właśnie opracowanie polskiego urządzenia do tego typu radioterapii.