Polscy naukowcy stworzyli miniaturową platformę do testowania leków - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPolscy naukowcy stworzyli miniaturową platformę do testowania leków - dlaszpitali.pl

Polscy naukowcy stworzyli miniaturową platformę do testowania leków

opm-dlaszpitali-polscy-naukowcy-w-opracowali-miniaturowa-platforme-do-testowania-lekow

Naukowcy z Politechniki Śląskiej zaprojektowali miniaturową platformę do testowania leków, między innymi na raka. W urządzeniu unikatowo zastosowano hydrożel, który pozwala naukowcom imitować warunki panujące w ludzkim organizmie i prowadzić badania na komórkach nowotworowych.

Specjalnie zaprojektowany układ pod nazwą „Mikroukład do hodowli sferoidów komórkowych w hydrożelach” pozwala m.in. na prowadzenie długotrwałych hodowli komórkowych, przez dostarczanie komórkom substancji odżywczych z wykorzystaniem zjawiska dyfuzji – informuje w prasowym komunikacie Politechnika Śląska.

Opracowana platforma daje możliwość bezpiecznego sprawdzania, jak różne substancje oddziałują na organizm, a co szczególnie istotne – także na komórki nowotworowe.

Dzięki platformie jesteśmy w stanie ocenić, jaki jest wpływ danego leku na te komórki tłumaczył prof. PŚ Sebastian Student, jeden z autorów wynalazku, dyrektor Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej. – To może w jakimś stopniu przyśpieszyć proces wdrażania danego lekudodał.

Dzięki urządzeniu możliwe będzie ograniczanie testów bezpośrednio na żywych organizmach. Wynalazek będzie można wykorzystywać m.in. w ośrodkach naukowych i medycznych zajmujących się tego rodzaju badaniami. Jak podkreślili autorzy wynalazku, „urządzanie znajdzie zastosowanie zwłaszcza w pierwszych fazach badań nad lekami, kiedy unika się sprawdzania skuteczności działania substancji na żywych organizmach”.

Podobne systemy są rozwijane na świecie, ale – jak zaznaczył prof. Student – na Politechnice Śląskiej unikatowo zastosowano hydrożel, który pozwala imitować warunki panujące w ludzkim organizmie.

Zaprojektowane urządzenie to mikroukład wielkości 1 cm na 1 cm. – Standardowe hodowle prowadzi się w dużo większych pojemnikach bądź naczyniachmówi badacz.

Czytaj też: Telemedycyna obniża emisję gazów cieplarnianych