Polityka compliance w branży ochrony zdrowia - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPolityka compliance w branży ochrony zdrowia - dlaszpitali.pl

Polityka compliance w branży ochrony zdrowia

opm-dlaszpitali-polityka-compliance-w-branzy-ochrony-zdrowia

W Polsce podmioty działające na rynku wyrobów medycznych postrzegają politykę compliance jako nieodzowny element nowoczesnego biznesu nikt bowiem nie chce ryzykować utraty reputacji i zaufania społecznego. W tym obszarze jest jednak wciąż wiele do zrobienia.

Izba POLMED od ponad dekady prowadzi szerokie działania mające na celu stworzenie transparentnego i przyjaznego środowiska biznesowego. Zarówno Kodeks Etycznych Praktyk Biznesowych Izby POLMED, jak i projekt MedKompas czy uruchomiony w tym roku System Oceny Wydarzeń Edukacyjnych (SOWE) to inicjatywy, dzięki którym budowane i upowszechniane są jeszcze wyższe standardy etyczne współpracy branż medycznych z sektorem ochrony zdrowia.

Polityka compliance to system zapewniający zgodność działań danej organizacji z obowiązującymi normami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Wdrożenie polityki compliance pozwala na znaczne ograniczenie ryzyka działalności, wzmocnienie konkurencyjności i pozycji na rynku poprzez stosowanie zasad przejrzystej współpracy. Zasady te ułatwiają również kontakty z innymi podmiotami, poprawiają wizerunek firmy i wzbudzają zaufanie potencjalnych kontrahentów. Wdrożenie systemu compliance ma więc służyć uniknięciu wszelkich zagrożeń, jakie mogą dotknąć podmiot w wyniku niedostosowania jego działalności do norm prawnych, etycznych i obowiązujących standardów.

Ochrona zdrowia, podobnie jak inne sektory, narażona jest na występowanie zachowań zabronionych prawem, czy też sprzecznych z normami etycznymi i społecznymi. W trosce o najwyższe dobro i bezpieczeństwo pacjenta, promocja etyki i zasad transparentnej współpracy pomiędzy uczestnikami systemu ochrony zdrowia, poprzez wdrażanie samoregulacji i formułowanie zasad dotyczących m.in. kontaktów firm z przedstawicielami systemu ochrony zdrowia,  zgłaszania nadużyć czy konfliktów interesów, jest dla nas kwestią priorytetową mówi Arkadiusz Grądkowski, Prezes Izby POLMED.

Odpowiedzią branży wyrobów medycznych na potrzebę regulacji w zakresie bezpiecznej współpracy branży z przedstawicielami rynku ochrony zdrowia są m.in. projekt MedKompas oraz System Oceny Wydarzeń Edukacyjnych (SOWE).

Celem projektu MedKompas jest upowszechnianie zasad etycznej współpracy pomiędzy przedstawicielami rynku wyrobów medycznych a przedstawicielami sektora ochrony zdrowia oraz pomoc publicznym placówkom ochrony zdrowia we wdrażaniu systemów antykorupcyjnych. Projekt MedKompas prowadzony przez Izbę POLMED, którego głównym zadaniem jest budowanie transparentnych relacji na linii szpital – lekarz – firma, był pierwszym tego typu projektem na polskim rynku ochrony zdrowia. Projekt prowadzony jest w czteroletnich turach od 2011 r. Obecna edycja  projektu, który potrwa do końca września 2023 roku, koncentruje się na działaniach edukacyjnych, w ramach których prowadzone są warsztaty z zakresu działań antykorupcyjnych oraz na wdrożeniach systemu antykorupcyjnego w 21 państwowych placówkach ochrony zdrowia.

Czytaj także: 10 powodów, aby wdrożyć selfrostering w szpitalach i placówkach służby zdrowia