Pierwsza operacja przeszczepienia płuc na Mazowszu - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPierwsza operacja przeszczepienia płuc na Mazowszu - dlaszpitali.pl

Pierwsza operacja przeszczepienia płuc na Mazowszu

opm-dlaszpitali-pierwsza-operacja-przeszczepienia-pluc-na-mazowszu
fot. www.gov.pl/web/cskmswia

Lekarze z warszawskiej Kliniki Kardiochirurgii CMKP przeprowadzili operację przeszczepienia płuc u 64-letniej pacjentki. To pierwsza tego typu operacja na Mazowszu.

Przełomowy przeszczep odbył się 11 listopada w Klinice Kardiochirurgii CMKP, która mieści się w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Do zabiegu zakwalifikowano 64-letnią pacjentkę pochodzącą z Żor. Kobieta chorowała na POChP i wymagała stałego podawania tlenu.

W operacji udział wzięły dwa zespoły specjalistów. W zespole pobierającym narząd do przeszczepienia byli: dr Maciej Bartczak, mgr Magdalena Górska, mgr Maciej Dąbrowski.

W zespole przeszczepiający organ pracowali kardiochirurdzy: prof. dr hab. n. med. Piotr Suwalski i dr n. med. Jakub Staromłyński, pielęgniarki instrumentujące: mgr Jolanta Łobodzińska-Kopczuk, mgr Ewa Kocuj, perfuzjonista: Jan Ruszkiewicz, zespół anestezjologiczny: dr Marzena Franczyk, dr Anna Janiszewska, pielęgniarki anestezjologiczne: mgr Bożena Lenard, mgr Arkadiusz Pilich, zespół pulmonologiczny: dr Bożena Homola, mgr Barbara Myszka, koordynator transplantacyjny: mgr Dorota Zielińska.

Pacjentka po zabiegu czuje się dobrze.

Źródło: www.cmkp.edu.pl, www.gov.pl/web/cskmswia

Czytaj też: Jak przebiegał postęp w diagnostyce i leczeniu raka płuca?