MZ: nowy zespół zajmie się opracowaniem zmian systemowych w zdrowiu publicznym - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMZ: nowy zespół zajmie się opracowaniem zmian systemowych w zdrowiu publicznym - dlaszpitali.pl

MZ: nowy zespół zajmie się opracowaniem zmian systemowych w zdrowiu publicznym

Zarządzeniem ministra zdrowia powołany został zespół do spraw ewaluacji standardów kształcenia przygotowujących do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Jest to zespół ds. koordynacji działań na rzecz systemowych zmian w zdrowiu publicznym – wyjaśnia MZ.

W opublikowanym 21 lipca dokumencie wymieniono skład powołanego zespołu. Przewodniczącą została Joanna Święchowicz-Kijowska, naczelnik Wydziału Kształcenia w Zawodach Medycznych w Departamencie Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia.. Jej zastępcami zostały dr hab. n. o zdr. Elżbieta Skorupska z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i dr n. med. Katarzyna Gierat-Haponiuk z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Sekretarzem została dr hab. n. o zdr. Małgorzata Domagalska-Szopa ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Kto wszedł w skład zespołu

Członkami zespołu zostali:

• przedstawiciel Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia,
  • przedstawiciel Departamentu Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Edukacji i Nauki,
  • konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii,
  • przedstawiciel Krajowej Rady Fizjoterapeutów,
  • przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii,
  • przedstawiciel Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska,
  • przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Specjalistów Fizjoterapii,
  • przedstawiciel Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych,
  • przedstawiciel Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich,
  • przedstawiciel Konferencji Rektorów Akademii Wychowania Fizycznego,
  • przedstawiciel Komisji Wyższego Szkolnictwa Medycznego Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

W pracach zespołu mogą uczestniczyć – na zaproszenie przewodniczącego lub jego zastępców – osoby niebędące członkami zespołu.

Czym zajmie się zespół

Do zadań zespołu należy opracowanie ewaluacji standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu fizjoterapeuty, o którym mowa w rozporządzeniu ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego.

W szczególności zespół zajmie się przygotowaniem rozwiązań i rekomendacji służących poprawie systemu zdrowia publicznego, a także opracowaniem propozycji systemowych zmian w zdrowiu publicznym, które wynikają z potrzeby rozwoju tego systemu w Polsce.

Jak wyjaśniono w zarządzeniu, pracami zespołu kierować ma przewodniczący, którego zadania to w szczególności:

• planowanie i organizowanie prac zespołu,
  • zwoływanie posiedzeń zespołu,
  • ustalanie porządku dziennego posiedzeń zespołu,
  • prowadzenie posiedzeń zespołu i czuwanie nad sprawnym ich przebiegiem,
  • reprezentowanie zespołu na zewnątrz,
  • podpisywanie protokołów z posiedzeń zespołu,
  • sporządzanie ekspertyz, opinii i analiz, niezbędnych do realizacji zadań zespołu,
  • informowanie ministra właściwego do spraw zdrowia o bieżącej działalności zespołu.

Zespół dostał czas na przedstawienie ministrowi swoich rekomendacji i rozwiązań do końca tego roku.

Czytaj też: Fałszywe orzeczenia lekarskie – problem, który trzeba rozwiązać