Monitory diagnostyczne JVC serii i3 − złoty standard w obrazowaniu medycznym - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
art. sponsorowany

Monitory diagnostyczne JVC serii i3 − złoty standard w obrazowaniu medycznym

Tryb tekstowy

Wysoka jasność monitorów medycznych jest konieczna do prawidłowego wyświetlenia obrazów diagnostycznych. Jednak tak wysoka jasność przynosi nie tylko korzyści. Może być utrudnieniem przy pisaniu tekstów, pracy z worklistą czy przy zwykłej obsłudze komputera. Wynika to z faktu, że użytkownik może być chwilowo oślepiony przez pojawienie się dużych jasno-białych obszarów w polu widzenia. Może to mieć wpływ na ostateczną diagnozę, ponieważ oko użytkownika musi odpocząć po chwilowym oślepieniu i ponownie zaadoptować się do obrazu diagnostycznego. Z tego powodu JVC opracowało w swoich monitorach Tryb Tekstowy (ang.: Auto Text Mode), który automatycznie wykrywa przeszkadzające w pracy białe obszary i zmniejsza jasność podświetlenia monitora na czas pracy z tekstem lub z worklistą. Poprzez zastosowanie tej funkcji obszar tekstowy jest „przyjazny” dla oka i nie oślepia użytkownika. Podobnie jak Tryb Dynamiczny rozwiązanie to jest dostępne od razu, od pierwszego uruchomienia monitora i nie wymaga od użytkownika stosowania żadnego specjalistycznego oprogramowania czy dodatkowej konfiguracji.

Filtr ochronny

Jednym z częstszych uszkodzeń monitora są uszkodzenia mechaniczne powstałe podczas dotykania wyświetlacza. W trakcie dyskusji, omawiania zdjęć czy ich analizy często bezwiednie dotykamy monitora. Nie jest to problem, jeśli są to tylko dotknięcia palcem. Często jednak dotykamy ekranu długopisem czy innym ostrym przedmiotem pozostawiającym trwałe ślady. Większość monitorów serii i3 jest wyposażona w filtr ochronny umieszczony z przodu. Jego zadaniem jest zabezpieczenie najważniejszego elementu monitora, jakim jest matryca, właśnie przed tego typu uszkodzeniami mechanicznymi lub chemicznymi.

Czujnik przedni

W radiologicznym monitorze diagnostycznym bardzo ważna jest stałość parametrów wyświetlanego obrazu. Nie bez powodu obecnie wymagane jest, aby wszystkie monitory były co roku kalibrowane i co roku przechodziły testy specjalistyczne sprawdzające parametry wyświetlanego obrazu. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, wszystkie monitory serii i3 są wyposażone w czujnik przedni umieszczony na stałe przed matrycą monitora. Jego rolą jest nie tylko kalibracja monitora, ale także ma on za zadanie stałe monitorowanie i korygowanie na bieżąco parametry wyświetlanego obrazu.

Czujnik obecności przed monitorem

Oprócz opisanych powyżej funkcji, seria i3 wyposażona jest również w czujnik obecności przed monitorem. Wykrywa on obecność osoby siedzącej przed monitorem. Funkcja ta pozwala na efektywne oszczędzenie energii, gdy użytkownik odchodzi, a monitor nie jest przez jakiś czas używany.

Przyciski funkcyjne

Nowym rozwiązaniem są również przyciski funkcyjne umieszczone w przedniej części obudowy. Pozwalają one na łatwą konfigurację monitora oraz szybkie przywołanie najczęściej używanych parametrów i funkcji, takich na przykład jak obraz kontrolny TG18-QC.

Profil kolorów i LUT 3D

Nowe monitory kolorowe Serii i3 zostały również wyposażone w nowo zaprojektowaną tablicę LUT 3D. Umożliwia ona pełną kontrolę każdego koloru, dzięki czemu są one naturalne i bardzo precyzyjnie ustawione. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pracy na kilku monitorach jednocześnie. Każdy z monitorów serii i3, niezależnie od jego lokalizacji, będzie wyświetlał obraz w identyczny sposób.

opm-dlaszpitali-disol-monitory-medyczne
Autor: mgr inż. Maciej Selibórski; Źródło: Disol

Wszystkie oferowane na polskim rynku monitory diagnostyczne marki JVC są zarejestrowane w Europie jako wyroby medyczne, zgodnie z obecnie obowiązującą Medyczną Dyrektywą Unijną 93/42/EEC oraz nowym rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2017/745 w sprawie wyrobów medycznych. Posiadają również zgłoszenie do polskiego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

mgr inż. Maciej Selibórski

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.