Aktualne wyzwania i priorytety w leczeniu raka pęcherza moczowego - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plAktualne wyzwania i priorytety w leczeniu raka pęcherza moczowego - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Aktualne wyzwania i priorytety w leczeniu raka pęcherza moczowego

Według ekspertów chory potrzebuje wsparcia onkologa, urologa, fizjoterapeuty i psychologa od początku leczenia.

Ingerujemy w najbardziej intymne sfery życia, nie mając zapewnionego systemowego wsparciazauważył dr. n. med. Krzysztof Tupikowski, kierownik Centrum Nowotworów Urologicznych DCO.

Do skutecznej walki z rakiem pęcherza moczowego niezbędna jest systemowa współpraca interdyscyplinarna i terapie lekowewtórował mu dr hab. n. med. Jakub Kucharz.

Prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta zwrócił uwagę na potrzebę wykorzystania najnowszych rozwiązań technologicznych, robotów, w walce z rakiem pęcherza moczowego. – Od kwietnia uruchomiono możliwość finansowania zabiegów chirurgicznych z zastosowaniem robotów, ale dotyczy to jedynie radykalnych operacji prostaty. Na razie niestety nie ma finansowania zabiegów związanych z rakiem pęcherza moczowego. A roboty na świecie w powszechnej praktyce klinicznej są wykorzystywane od 22 lat, więc może czas, żebyśmy znaleźli się tam, gdzie inni już dawno sąapelował prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta.

Oczekiwane przez środowisko lekarskie rozwiązania systemowe są w trakcie tworzenia – trwa pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej, tworzenie ośrodków kompetencyjnych i rejestru chorych.

Można być optymistycznie nastawionym do zapowiadanych rozwiązań systemowych. Dostrzeżono konieczność stworzenia ośrodków interdyscyplinarnych na bazie oddziałów urologicznych z doświadczeniem leczenia operacyjnegoinformował dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ochrony zdrowia.

Wprowadzenie pomysłów i procedur zależy od polityków. Barbara Dziuk, przewodnicząca sejmowej podkomisji ds. onkologii, stwierdziła, że centra wysoko specjalistyczne są bardzo potrzebne i pożądane. Ich powstanie wymaga jeszcze ustaleń w podkomisji.

Wierzę, że doprowadzimy te sprawę do sukcesuzapowiedziała Barbara Dziuk.

Na zakończenie najważniejsze zadania związane z nowotworami pęcherza moczowego wymienił prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski.

Należy poprawić świadomość społeczeństwa i czujność lekarzy podstawowej opieki zdrowotnejwyliczał prof. Krzakowski. – Specjaliści muszą mieć opracowane ścieżki postępowania zmieniane zgodnie z potrzebami, należy wprowadzić program lekowy, dokładne rejestry chorych i umożliwić chorym rehabilitację podsumował.

Źródło: PAP Media Room

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.