12. edycja Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter 2023 "Kobiece Konstelacje" - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.pl12. edycja Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter 2023 "Kobiece Konstelacje" - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

12. edycja Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter 2023 „Kobiece Konstelacje”

Koncepcja kalendarza artystycznego Gedeon Richter zrodziła się wraz z pomysłem konkursu na plakat z okazji 110. rocznicy istnienia firmy Gedeon Richter. Idea zakładała, że jest on skierowany przede wszystkim do młodych twórców. Tak powstała pierwsza edycja kalendarza, który prezentował 12 najlepszych prac. Przez lata tematyka zmieniała się, zawsze jednak oscylowała wokół zdrowia i kobiecości. Wydawnictwo znają nie tylko lekarze, farmaceuci czy osoby biznesowo powiązane z marką Gedeon Richter, ale także aktorzy, pisarze i dziennikarze. Wielu z nich zaufało twórcom wydawnictwa i sami pojawili się na jego kartach. Czasami jako autorzy, osoby portretowane lub twórcy cytatów, które były ilustrowane. Kalendarz cieszy się uznaniem wśród odbiorców, z których wielu zachowuje wybrane karty na długie lata, traktując je nie jako kalendarz, lecz dzieło sztuki. Nakład jest bardzo ograniczony, a wydawnictwa nie można kupić.

Jednym z kluczowych elementów towarzyszących idei Kalendarza jest wernisaż prac w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Jest to wydarzenie skierowane do środowiska opiniotwórczego, związanego z medycyną, kulturą i sztuką oraz mediami.

Kalendarz Artystyczny Gedeon Richter to jedno z nielicznych wydawnictw firmowych, które przetrwało na rynku przez 12 lat. Ponadto w niezmienionej formule, niezmiennie promując sztukę, a nie produkty firmy, a twórcy nigdy nie byli ograniczani pod względem artystycznym. Jest to niewątpliwie zasługa firmy Gedeon Richter, a ta konsekwencja zaowocowała rosnącą popularnością wydawnictwa – podsumowuje Andrzej Pągowski. Od wielu lat traktujemy Kalendarz jako swojego rodzaju manifest kobiecości. Jego zadaniem jest edukacja kobiet i uświadomienie im ich własnej siły. Myślę, że ta misja również przyczyniła się do jego sukcesu – podsumowuje Aneta Grzegorzewska.

Źródło: materiały prasowe