Postęp w radiologii toczy się nieustannie - rozmowa z prof. dr. hab. Markiem Sąsiadkiem - Strona 3 z 3 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPostęp w radiologii toczy się nieustannie - rozmowa z prof. dr. hab. Markiem Sąsiadkiem - Strona 3 z 3 - dlaszpitali.pl
Reklama

Postęp w radiologii toczy się nieustannie – rozmowa z prof. dr. hab. Markiem Sąsiadkiem

W jaki sposób sztuczna inteligencja wpływa na radiologię?

Sztuczna inteligencja (AI) może doprowadzić do wielkiego przełomu w radiologii. Już teraz funkcjonują w radiologii elementy AI, np. programy automatycznego wykrywania guzków płuca w badaniu TK czy obliczanie objętości mózgowia. Jednakże możliwości AI są znacznie większe: na podstawie olbrzymich baz obrazów zapewne możliwe będzie w przyszłości uzyskanie wstępnego rozpoznania, a nawet opisu. Uprzedzając niepokoje części środowiska: nie grozi to bezrobociem radiologów, bo zawsze ostateczną opinię będzie musiał zatwierdzić lekarz; natomiast AI może być olbrzymią pomocą i przyczynić się do znacznego przyspieszenia opisów badań radiologicznych.

Jakie wyzwania stoją przed radiologią w ciągu kilku najbliższych lat?

Najbardziej palącym wyzwaniem są niedobory kadrowe. Mimo szkolenia naprawdę dużej liczby rezydentów wciąż nie nadąża to za wzrostem liczby badań i w większości zakładów radiologii wydłużają się kolejki opisów badań. Teleradiologia jedynie częściowo pomaga w rozwiązaniu tego problemu, nie można też zanadto liczyć na lekarzy z zagranicy, bo np. system kształcenia lekarzy w Ukrainie jest tak odmienny, że bardzo trudno im uzyskać uprawnienia w Polsce. Tak więc nadzieją jest intensyfikacja szkolenia (co się dzieje) oraz wspomniana wyżej sztuczna inteligencja, która być może będzie przygotowywała wstępne opisy badań.

Drugim problemem jest aparatura. O ile stosunkowo łatwo wielu jednostkom udaje się pozyskać dobrej klasy aparaty, o tyle ich wymiana po wyeksploatowaniu jest często bardzo trudna. Europejskie Towarzystwo Radiologiczne zaleca wymianę aparatów optymalnie po 5 latach, a najpóźniej po 10 latach. Tymczasem w naszym kraju pracuje wiele aparatów kilkunastoletnich, które oparte są na przestarzałych technologiach i nie spełniają aktualnych standardów jakościowych. Dlatego uważam, że w sektorze publicznym powinien powstać system obligatoryjnej wymiany aparatów po określonym czasie użytkowania.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.